TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından organize etdilen ve 8-10 Ekim 2015 tarihlerinde MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirilen 3. İzmir Rüzgâr Sempozyumu ve Sergisi kapsamında düzenlenen “Temiz Bir Dünya İçin Yenilenebilir Enerji” konulu Ortaokul Öğrencileri Arası Resim Yarışmasında değerlendirme gerçekleştirildi. 188 resmin katıldığı yarışmada değerlendirme toplantısı 15 Eylül 2015 tarihinde yapıldı.

Ortaokul öğrencilerinin; yenilenebilir enerjinin ülkemiz ve dünyamız açısından önemi konusunda farkındalık sahibi olması, rüzgâr, güneş ve su gibi yenilenebilir enerji kaynakları ve bunlardan nasıl yararlanılarak temiz enerji üretilebileceği hakkında bilgi edinmesi amaçlanan resim yarışması Kintech Engineering`in desteğiyle düzenlendi.

Ferdane Güven, Cihangir Elmaskaya, Murat Çekirdek, Mehmet Güven ve Fatih Efe Çiçek`ten oluşan değerlendirme kurulu; yarışmaya katılan 188 resimden 38 tanesini sergilenmeye değer buldu.

Yarışmada birinciliği Hasan Ali Yücel Ortaokulu`ndan Büşra Damoğlu, Kırmızı Çerçeve rumuzuyla yaptığı resmiyle kazanırken; Necmiye Bilgin Ortaokulu`ndan Ceyda Yalçin, Bengusu rumuzuyla yaptığı resmi ile ikinci; MEV Koleji Özel Ortaokulu`ndan Nehir Kayaalp, NHRKY rumuzuyla yaptığı resmi ile üçüncü oldu. Yine Hasan Ali Yücel Ortaokulu`ndan Oya Naz Yavuz, Nokta rumuzu ile yaptığı resmiyle değerlendirme kurulu tarafından mansiyona değer görüldü.

Yarışmada sergilenmeye değer görülen resimler, 3. Rüzgâr Sempozyumu`nda 3 gün boyunca katılımcılarla buluşurken, dereceye giren resimlerin sahiplerine ödülleri Sempozyumun ilk günü düzenlenecek törenle takdim edildi.


YARIŞMA DUYURUSU

Şubemiz ve Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından 8-10 Ekim 2015 tarihlerinde düzenlenecek olan 3. İzmir Rüzgâr Sempozyumu kapsamında Ortaokul öğrencileri arasında Resim Yarışması düzenlenmesine karar verildi. “Temiz Bir Dünya İçin Yenilenebilir Enerji” konusunda düzenlenecek yarışma için son başvuru tarihi 6 Haziran 2015 olarak belirlendi.

3. İzmir Rüzgâr Sempozyumu kapsamında Ortaokul öğrencileri arasında düzenlenecek Resim Yarışması ile “Yenilenebilir Enerjinin Ülkemiz ve Dünyamız açısından önemi” konusunda farkındalık oluşturmak, “Rüzgâr”, “Güneş” ve “Su”, gibi yenilenebilir enerji kaynakları ve bunlardan nasıl yararlanılarak temiz enerji üretilebileceği hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak amaçlanmaktadır.

YENİLENEBİLİR ENERJİ NEDİR?
Doğal süreçlerde var olan enerji akışından elde edilen enerjiye Yenilenebilir Enerji, bu süreçleri sunan doğal kaynaklara ise Yenilenebilir Enerji Kaynakları denilmektedir.

Günümüzde giderek artan enerji tüketimi, yeni enerji kaynaklarının aranmasına sebep olmuştur. Fosil yakıtların uzun vadedeki kaynak kıtlığı, sosyal, ekonomik ve çevresel etkileri düşünüldüğünde yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi ve kullanımı, tüm dünyada her geçen gün daha da artmaktadır. Bu çerçevede düzenlediğimiz Rüzgâr Enerjisi Sempozyumu ve Sergisi ile sektörün bileşeni olarak faaliyet gösteren kurumları biraraya getirerek iletişim, bilgilenme ve tartışma platformu oluşturulması hedeflenmektedir.

Bu etkinlik kapsamında gerçekleştirilecek olan Resim Yarışması ile geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızda “Yenilenebilir Enerji Kaynakları” ve “Yenilenebilir Enerjinin Ülkemiz ve Dünyamız Açısından Önemi” konularında farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır.

Çocuklarımız bu etkinliğe hazırlanırken bu enerji kaynaklarını öğrenecek, resim oluşturma sürecinde yaratıcı düşünme, fikir oluşturma ve el becerilerini geliştirecek, yenilenebilir enerjiyle tanıştıktan sonra ona karşı bakış açılarını ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dair hayallerini resmederek kendi gözlerinden bu kaynaklara dair algılarını bizimle paylaşacaklardır.

Bu kapsamda siz resim öğretmenlerinden beklentimiz; çocuklarımıza yenilenebilir enerji ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ne olduğu, niçin dünyamız ve ülkemiz açısından bu kaynakların yaygınlaştırılarak geliştirilmesi gerektiğini anlatarak, çocuklarımızda duyarlılık oluşturmanız, çocuklarımızı yaratıcı düşünmeye ve yeni fikirler üretmeye teşvik ederek hayallerini bizlerle paylaşmalarına yardım etmenizdir.

Bu kapsamda siz resim öğretmenlerimize emekleriniz ve çabalarınız için şimdiden teşekkürlerimizi sunar. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

İLETİŞİM:
TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi
3. Rüzgâr Sempozyumu ve Sergisi Sekretaryası
Anadolu Caddesi No: 40 Kat: M2 Bayraklı-İzmir
Telefon: (232) 462 33 33 /152-121
Faks: (232) 462 43 77
e-posta: izmir@ruzgarsempozyumu.org


Yarışma şartnamesi için tıklayınız…


yarisma